Tüy

Göz Otu

Ekleyen: admin Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)G Harfi İle Başlayan Bitkiler

Familya

Sıracaotugiller

Tanım

Göz Otu Göz otu 30 cm civarında yüksekliği olan tek yıllık otsu bitkidir. Gövdesi dik ve sert, alt kısımlarda ise dallıdır. Yaprakları sapsız, çimen yeşili ve karşılıklıdır. Mavimsi, beyaz ya da kırmızı çiçekleri vardır.

Kullanım Yeri

Ağız yoluyla alındığında baş ağrısı tedavisinde kullanılır. Çay olarak mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanada’da veteriner hekimleri tarafından 1 yemek kaşığı yemeklere katılarak göz rahatsızlıklarında 1 haftadan kısa süre kullanılmıştır. Haricen losyon, lapa, göz banyosu şeklinde göz kapağı enflamasyonu, damar enflamasyonu ve konjuktivit sonucu oluşan göz şikayetlerini azaltmak için, katarakt’tan korunmak için ve saman nezlesinde kullanılır. Bitkinin veya hazırlanan karışımların etkinliği için yeterince güvenilir kanıt olmadığından kullanılması risk taşır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme süreçlerinde de kullanılmamalıdır.

Yetiştiği Yer

Göz otu Avrupa’da ve Kuzey doğu Anadolu’da yetişir.

Kullanım Şekli

Dahilen Kullanımı: Günde 1 yemek kaşığı yemeklere katılarak göz rahatsızlıklarında 1 haftadan kısa süre kullanılmıştır. Ayrıca hayvanlara homeopatik preparat olarak parenteral yoldan yolla 10 ml verilmektedir. İnsanlarda ise göz rahatsızlıkları için 2-4 gr. kurutulmuş herbedan hazırlanan çayın gün içinde bir kaç kez kullanılabilir, mide rahatsızlıkları için de toz haline getirilmiş olan bitkinin ağız yoluyla kullanılabilir.
Haricen Kullanımı: %2′lik dekoksiyonu günde 3-4 defa göz banyosu yapılabilir. 1 çay kaşığı kuru bitki yarım litre suyun içine eklenir, 10 dakika kaynatılır, soğutulur ve bu karışıma batırılarak hazırlanan kompresler, günde bir kaç defa 15 dakika boyunca göze uygulanır.

Etiketler:, , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın