Tüy

Nar Kabuğu

Ekleyen: admin Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)N Harfi İle Başlayan Bitkiler

Familya

Punicaceea

Tanım

nar kabuğu 2-7 metreye kadar boylanabilen dikenli çalılar veya küçük dallanmamış ağaçlardır. Çiçekleri canlı kırmızı nadiren beyazdır. Hipantiyum derimsi, kırmızımsı renktedir. Çiçeklenme zamanı Mayıs ve Haziran aylarıdır. Kireç taşı yamaçlar ve çalılık alanlarda 250-600 m yükseklikte yetişir. Narlar kuraklığa dayanıklıdırlar. -10 °C’ye kadar soğuğa dayanabilir.

Kullanım Yeri

Nar kabuğu, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içermektedir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır.
-Narın, içindeki zarlar ile yendiğinde mide ülserini iyileştirdiği ise pek az kişi tarafından biliniyor. Nar çekirdeği yağı özellikle cildimizde kırışıklıkları ve yaşlanmayı gidermekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı etkileri nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli miktarda kullanılmaktadır.
-Güçlü antioksidan etkileri ile kalp ve damar rahatsızlıklarını azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, genel sağlığı korumak amaçlı kullanılabilir.
-Nar kabuğu vücudu, kalbi, mideyi ve diş etlerini kuvvetlendirir.
-Çarpıntıyı giderir.
-Mide iltihabı ve ağız yarası için faydalıdır.
-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yetiştiği Yer

Nar ülkemizde yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetişmektedir.

Kullanım Şekli

Bu bitkinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için Giriş Yapın veya Kayıt Olun...

Etiketler:, , , , ,

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için girişyapmalısın